Jak dobrać żarówki do pomieszczenia i jakie żarówki świecą najlepiej?

Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi zdziałać cuda, nie tylko je rozjaśnić, ale również nadać pomieszczeniu odpowiedni charakter.

Lampy wiszące, sufitowe, kinkiety czy żyrandole stanowią ważny element wystroju wnętrza jak również pełnią najważniejszą funkcję jaką jest dobre oświetlenie danego pomieszczenia.

Co to znaczy dobre oświetlenie wnętrza? To znaczy, że musimy odpowiednio dobrać lampy do wielkości pomieszczeń i co najważniejsze odpowiednio dobrać żarówki tak aby doświetliły odpowiednio wnętrze, aby nie były za jasne lub za ciemne oraz aby nie męczyły naszego wzroku.

Dziś skupimy się właśnie na żarówkach i odpowiemy na pytania:

  • jak dobrać żarówki do pomieszczenia,

  • co to są lumeny,

  • co określają waty,

  • jakie są rodzaje żarówek,

  • jakie mają gwinty

  • co to jest kelwin.

Sporo tych zagadnień, ale zacznijmy od początku.

Co to jest żarówka i jak powstała?

Żarówka jest to elektryczne źródło światła. W szklanej bańce zostało umieszczone włókno – obecnie wolfram, kiedyś grafit – które silnie rozgrzane przepływem prądu zaczyna świecić. Powszechnie uważane jest, że Thomas Edison wynalazł żarówkę, ale pracę nad wynalezieniem żarówki rozpoczęły się w roku 1838 długo przed opatentowaniem żarówki przez Edisona, który dokonał tego dopiero w roku 1879 i wtedy też zaczęto używać żarówek na masową skalę.

Tyle historii, przejdźmy do konkretów.

Żarówka, a gwint.

Kiedy chcemy kupić żarówkę często pierwsze pytanie sprzedawcy to: „a jaki gwint w żarówce?”a to dopiero początek. Gwintów mamy kilka rodzajów i informację jaką żarówkę z jakim gwintem potrzebujemy do zakupionych lamp znajdziemy na lampie w miejscu wkręcenia lub wpięcia żarówki.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze gwinty w żarówkach:
WhatsApp%20Image%202022-02-11%20at%2012-31-49%20(1).jpeg

Najpopularniejsza żarówka z gwintem E27 może być zastosowana np. w lampie stołowej AMAZON. Lampy z tzw. gwintem Edisona znajdują swoje zastosowanie w wielu rodzajach lamp: w lampach wiszących, sufitowych, kinkietach, lampach podłogowych i wielu innych.

https://galaxylamp.pl/index.php?id_category=23&controller=category&id_lang=2&q=Gwint-E27&page=2

Przykład żarówki z gwintem E14 oraz lampa SAGITO, w której możemy zastosować właśnie taką żarówkę. Żarówki z tzw. ”małym gwintem”, często używane są w kinkietach lub lampach świecznikowych.

G9(1).jpgg9%20sopel.jpg7466-large_default.jpg

Powyżej żarówka z gwintem G9, taka żarówka powinna być zastosowana np. w lampach z rodziny SOPEL. Żarówki takie co stosowane są w wąskich, specjalnie zaprojektowanych pod żarówki lampach.

Żarówki z gwintem GU10 to żarówka stosowana bardzo często w lampach punktowych i spotach.

Producent wymaga żarówki GU10 np. w lampie ELIT BLACK WOOD

Ostatnio bardzo popularne są lampy, w których zastosowane są żarówki AR111 z gwintem GU10. AR111 to średnica żarówki podana w mm. Stosowane są zazwyczaj w lampach sufitowych, spotach natynkowych oraz podtynkowych. Bardzo dobrze rozsyłają światło, święcąc dużą powierzchnią. Na zdjęciu w lamie BOX ANTIQUE II.

Na rynku jest wiele wariantów żarówek AR111 z gwintem GU10. Możemy zastosować żarówkę z czarnym lub białym wykończeniem, bądź jak na zdjęciu powyżej, srebrną z odbłyśnikiem. Na zdjęciu zastosowana w lampie ALTEA

Najnowsza żarówka to żarówka z gwintem GX53. Coraz więcej producentów tworzy lampy, w których wymagana jest właśnie taka żarówka. Zastosowana jest ona w lampie PILLS.

Rodzaje żarówek – podział na kształty i kolory

Producenci prześcigają się w wymyślaniu i projektowaniu lamp. W każdej lampie musi być źródło światła i najlepiej takie, aby współgrało ze stylem lampy.

Ostatnie trendy wyniosły żarówkę na piedestał i w wielu projektach to żarówka odgrywa rolę lampy.

Na rynku dostępnych jest wiele żarówek dekoracyjnych, które bardzo dobrze sprawdzą się w lampach w stylu loft lub retro.

Często używane są żarówki z mlecznym nieprzeźroczystym szkłem, ale klienci coraz częściej swoją uwagę kierują na żarówki tzw. filamentowe.

Co oznacza stwierdzenie żarówka filamentowa LED? Jest to żarówka w najnowszej technologii LED, żarówki filamentowe charakteryzują się tym, że widać przez przeźroczyste szkło „pręciki”, które świecą i dają niezapomniany wygląd.

Kolejnym pozytywem takich żarówek jest bardzo niskie zużycie prądu, co za tym idzie cegiełka, ku spowolnieniu zmian klimatycznych.

Żarówki takie nie nagrzewają się i nie oddają ciepła oraz nie rażą w oczy.

Poniżej zaprezentujemy kilka rodzajów i wzorów żarówek dekoracyjnych.

3638.jpg9795.jpg3792.jpg

Żarówki o ciepłej albo o neutralnej barwie – co to znaczy? Czyli kilka słów o Kelwinach.

Oprócz funkcji dekoracyjnej żarówka, pełni funkcję praktyczną. Posiada barwę czyli inaczej kolor światła. Barwa jest mierzona w Kelwinach. Kelwin jest to jednostka temperatury w jakiej określamy kolor światła. Możemy to zauważyć na co dzień. Zupełnie inny kolor światła mamy w słoneczny dzień niż gdy jest pochmurno. Tak samo jest z żarówką. Na żarówce mamy oznaczenie ile Kelwinów ma żarówka, co oznacza jaką ma barwę w momencie kiedy zostanie zaświecona.

To tak w skrócie.

Najważniejsza zasada to im niższa temperatura barwowa, tym cieplejszy kolor światła.

Żarówki o barwie ciepłej to przedział między 2200K a 3200K takie żarówki stosujemy, gdy chcemy się zrelaksować, nie męczą one oczu. Są stosowane często w sypialni, ale również w salonie jeżeli ktoś woli mieć cieplejsze, bardziej przytulne światło.

Żarówki o barwie zimnej – czyli temperatura między 4500K a 6000K

Takie światło stosowane jest często w szpitalach, w biurach, gabinetach kosmetycznych. Barwa takiej żarówki jest zbliżona do białej, ostrej kojarzy nam się z zimnem.

Najczęściej wybierane są żarówki o barwie pomiędzy 3500K a 4000K.

Są to żarówki, które dają nam barwę neutralną, dzienną. Barwę pomiędzy ciepłą przytulną, a zimną białą. Takie żarówki są stosowane w wielu pomieszczeniach. Jak sama nazwa wskazuje są one neutralne.

Ciekawostką jest to, że temperatura 100 stopni w skali Celsjusza jest równoznaczna z temperaturą 373,15 Kelwinów.

WhatsApp%20Image%202022-02-11%20at%2011-20-06.jpeg

Powyższy wykres pokazuje jaki kolor odpowiada jakiej wartości w skali Kelwina. W oświetleniu interesuje nas przedział pomiędzy 2200K a 6000K

Ile lumenów mają żarówki i co to w ogóle znaczy?

A co w takim przypadku z ilością watów?

Czym kierować się przy wyborze żarówki? Ilością lumenów, czy mocą wyrażaną w watach?

Pojecie lumeny zaczęło pojawiać się w momencie pojawienia się nowej technologii LED. Lumeny pokazują nam, ile światła wyemituje żarówka.

Podstawowa różnica między lumenami a watami jest taka, że ilość watów wskazuje nam, ile energii dana żarówka zużyje, natomiast lumeny wskazują ile światła da nam żarówka, określa nam jaki jest strumień świetlny.

Im więcej lumenów tym więcej światła.

Obecnie warto zwracać uwagę właśnie na lumeny, ponieważ ta wartość pokaże nam ile światła da nam żarówka. Moc oraz informacja ile energii zostanie zużyte nie jest odpowiedzią na pytanie jak dużo światła otrzymamy.

Nowoczesne żarówki LED mają bardzo niski pobór prądu w przeciwieństwie do starych tradycyjnych żarówek.

Producenci informują na opakowaniach żarówek zarówno ile ma lumenów (inaczej jaki jest strumień świetlny), 

jaka jest temperatura barwowa, ile posiada watów oraz przelicznik ilu watom LED odpowiada mocy w tradycyjnych żarówkach.

WhatsApp Image 2022-02-11 at 12-10-55.jpegWhatsApp Image 2022-02-11 at 12-10-55 (1).jpeg275.jpg2121_11763_0.jpg

Jakie żarówki do jakiego pomieszczenia?

Na tyle informacji ile przeanalizowaliśmy na temat żarówki, nasuwa się pytanie jak dobrać żarówki do pomieszczenia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Inne żarówki o innej ilości lumenów powinny być w kuchni, inne w sypialni, jeszcze inne w łazience czy w biurze. Każde z pomieszczeń spełnia inną funkcję i tak na przykład w kuchni powinniśmy zastosować dużo światła i bardzo dobrze oświetlić to miejsce. Przy czynnościach wykonywanych w kuchni powinno być widno w każdej jej sekcji.

Klienci często urządzając kuchnię na nowo, proszą nas o to aby w kuchni mieli widniej, ponieważ dotychczas było zbyt ciemno.

Zadbajmy więc o to, aby w kuchni było dużo światła, ale tak abyśmy mogli regulować i włączać sekcje niezależnie od siebie.

Często do kuchni wybierane są żarówki o neutralnej barwie czyli między 4000K a 4500K.

Bardzo często, oprócz głównego oświetlenia jest również zastosowane oświetlenie punktowe nad blatem roboczym. Jest to ważne, aby pracując nie zasłaniać sobie światła padającego z głównego oświetlenia.

W najnowszych aranżacjach wnętrz projektanci łączą kuchnie z salonem. Kuchnia jest otwarta na salon, co poniekąd łączy te dwa pomieszczenia. W związku z tym, w kuchni powinna być zachowana taka barwa żarówek, jak w salonie, aby nie było widocznego odcięcia barw.

Salon to serce naszego domu, czy mieszkania, to tam zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. W zawiązku z tym oświetlenie pełni tam bardzo ważną rolę. Dlatego musimy pamiętać o różnorodnym oświetleniu, nie tylko głównym, czy nad stołem jadalnianym, ale również służącym do odpoczynku.

Oświetlenie w łazience jest dość wymagające, ponieważ łazienka nie tylko służy do czynności pielęgnacyjnych, które wymagają dobrego jasnego światła, ale również może być miejscem odpoczynku i relaksu, można więc pomyśleć o tym, aby zastosować główne oświetlenie mocne i na granicy barwy neutralnej oraz zimnej, a światło, które będziemy używali podczas kąpieli lub relaksu o barwie ciepłej, przytulnej i o mniejszej ilości lumenów.

Ciepło i przyjemnie w sypialni – czyli jakie żarówki do sypialni?

Sypialnia to jedno z najbardziej intymnych miejsc w naszym mieszkaniu. To tam często odpoczywamy, czytamy książki, medytujemy czy słuchamy muzyki. Nie powinniśmy tam stosować zbyt jasnej barwy światła, ponieważ zaburzyła by ona relaks i męczyła oczy. Najlepsza barwa do sypialni to około 3000K, która pomoże nam zapomnieć o troskach dnia codziennego i pozwoli oddać się ulubionym rytuałom na zakończenie dnia.

Pamiętajmy, żeby nie wybierać żarówek na chybił trafił! Dobór odpowiedniej żarówki jest równie ważny jak wybór lamp. To właśnie żarówka jest zwieńczeniem lampy i źle dobrana, może zepsuć cały wystrój i tylko nas rozdrażnić!